Hakkımızda

Gündoğdu Köyü’nü Güzelleştirme İmar ve Kalkındırma Sosyal Dayanışmayı Sağlama Derneği 1988 yılında Gündoğdu Köyü’nde kurulmuştur.

2014 yılına kadar köy statüsünde bulunan Gündoğdu, Muhtarlık ve Derneği vasıtasıyla çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmalar ağırlıklı olarak köyün gelişimini sağlamak, halkın yaşam kalitesini yükseltmek ve birlikteliği sağlamak üzerine olmuştur. Köy içi ve dışı ulaşımı sağlayabilmek adına iskele-rıhtım projeleri, kullanım amaçlı olan su ihtiyacını karşılamak için kuyu ve artezyen bulma ile dağıtımı noktasında alt yapı çalışmaları, köy halkının, özellikle de gençlerin, spora teşvik edilmesi için Futbol, Basketbol ve Voleybol sahaları yapımı, birlikteliği ve dayanışmayı sağlamak adına Geleneksel Dayanışma Geceleri, Pilav Günü vb. organizasyonlar bu projelerden bazılarıdır. 2014 yılı itibariyle Balıkesir Büyükşehir oluncaya dek, Gündoğdu Köyü ve Derneği birbirinin ayrılmaz birer parçası olmuştur. Büyükşehir olunmasıyla beraber temel ihtiyaçların İlçe Belediyesi tarafından karşılanması sonucunda, Köy halkıyla her daim tek parça olan Gündoğdu Köyü Güzelleştirme Derneği, bugün de halkın istekleri noktasında Muhtarlığımızla beraber İlçe Belediyesiyle köprü görevi kurmaktadır. Ayrıca, Büyükşehir statüsü sonrası Derneğimiz daha çok Sosyal Dayanışma ve İlçemizi geliştirecek projeler üzerine çalışmalarına yön vermiştir. Balıkçılarımıza ve Turizme katkı sunacağını düşündüğümüz Marmara Adaları Yapay Resifler Projesiyle beraber adanın katma değerini yükseltmeyi hedeflemekteyiz. Yine mevcut doğal resif alanlarının temizlenerek balıkçılığa katkı sunmayı hedeflediğimiz Marmara Adaları Hayalet Ağlar Projesi bir diğer projemiz olarak yerini almaktadır. Bunlarında dışında özellikle yaz döneminde Deniz Şenlikleri ve Sportif turnuvalar düzenlenerek, başta gençlerimiz olmak üzere halkımıza spora teşvik edici çalışmalar yapılmaktadır. Derneğimiz içerisinde yapılanan, köyümüz gençlerinden oluşan Gündoğdu Köyü Güzelleştirme Derneği Gençlik Kolları’mızla beraber, farkındalık amacıyla özellikle çevre temizliği noktasında yıl genelinde çalışmalar yapmaktadır.

Gençlerimizden aldığımız enerji, geçmişimizden aldığımız tecrübeyle Gündoğdu Köyü Güzelleştirme Derneği her daim adalar için projeler üretmeye devam edecektir.